138.mi az ezotéria?
2011. március 23. írta: anyacska7

138.mi az ezotéria?

 

Szeretem a meséket, mindig is szerettem őket. Több tanulság van bennük, mint gondolnád. A mesét egyfajta révületben kell hallgatni, nem venni túlságosan komolyan, és mégis elhinni. Elhinni azt, hogy vannak csodák, hogy a jó végül mindig elnyeri jutalmát, és a gonosz se mindig annyira gonosz, és az is lehet, hogy végül meggondolja magát és ő is átáll a jó oldalára. A legjobban, pedig azt szeretem a mesékben, amikor olvasom… és boldogan éltek, míg meg nem haltak. Annyi mindent el lehet képzelni itt. Csupa mézes-mázas diós kalácsos dolgot. Egyszóval mindent, ami a való életből kimaradt.
Azt kérdezte tőlem valaki, hogyan tudom összeegyeztetni Istent az Ezotériával.
Miért kéne a kettőt összeegyeztetni? Számomra az ezotéria egy tudomány, melynek segítségével sok mindent megtanulok saját magamról és a környezetemről. Egy tudomány, ami nem kézzel tapintható, csak érezhető, ami sokszor nem látható, és mégis bizonyítható. Megnéztem egy pár más oldalt a netten, hogy mi is az ezotéria. Hiszen ha már írok róla, akkor illendő utána kutakodni.
Wikipédia
 
"a titkos tanokra használt kifejezés, amelyet csak egy csoport beavatottjai számára ismeretesek, rejtélyes, okkult, rejtett", szemben az ún. exoterikus tanokkal (in.: Nevill Drury: A miszticizmus és az ezoterikus tanok lexikona, 80.old.).
Az ezotéria világába sorolható számos olyan irányzat, mely korunk tudományos világképébe nem illeszkedik bele, a világot, annak működését és részeit tudományostól eltérő szempontból (vagy a dolgokat összefüggéseiben) vizsgálja.
A kifejezés a görög εσωτερική, eszóteriké („belső”) szóból ered, ami ezen tanok követőire, a „belső körre” utal, azokra, akik felismerni voltak képesek a tanok összefüggéseit, szemben a „külső körrel” (exoteros), ami a közönséges embereket jelölte.
A szó főnévi formája a görög 'ezoterikosz' (latinosan 'ezoterikus') melléknévnek, melynek jelentése: belső, benső (ezo=befelé). Bővebb értelemben a lélek belseje felé irányuló utazást, szűkebb értelemben pedig csak a beavatottak számára elérhető misztikus tudást jelent.
Az ezotéria az emberiséggel egyidős jelenség, mivel az ember, mint spirituális lény az idők kezdete óta választ keres élete "nagy kérdéseire". Mégis, beszélhetünk az ezotéria újrafelfedezéséről, a körülbelül az 1960-as évektől kibontakozó New Age (Új Korszak) mozgalom keretében. Ennek lényege, hogy a kétezer éve tartó, Jézus megjelenésével kezdődött Halak-világkorszakot felváltja az új, a Vízöntő érája.
A szót a történelem folyamán is, és napjainkban is számos eltérő módon alkalmazták, alkalmazzuk, hol tágabb körben általában bármilyen titkos tanokra, hol csak az okkult tanokra.
Egy nem kizárólagos lista az ezoterikus tanokról, vagy olyan tanokról, amik az ezoterikára építenek:
Több vallás alapelemei és gondolatai, tanításai szintén beilleszkednek az ezoterikus világképbe.
Nos, így átnézve az elméleti dolgokat, arra jöttem rá, hogy bizony nagyon dobálózunk a szavakkal, és sokszor nem is tudjuk, miről beszélünk. Megint az jut eszemben, hogy minél többet tanulok és olvasok, úgy érzem, egyre kevesebbet tudok. Ezek szerint az ezotéria egy elég tág fogalom. Talán nem is kellene használni, mint fogalom, mert elég ellentétes pólusok is vannak benne. A vallási irányzatok csak tudomány szinten érdekelnek. Szeretek olvasni és többet tudni, minél több vallásról. De nincs szándékomban vallást cserélni. Jól vagyok én ott, ahol vagyok, a jó és rossz oldalával együtt. Hozzátartozik a kultúrámhoz, bele születtem, és hiszem, hogy nem véletlen. De az csak nem vétek, ha megismerjük mások kultúráját, vallásait esetleg találunk bennük rokonszenves dolgokat is. Na ná, hogy találunk. A legtöbb vallás alapgondolata az, hogy: Szeressük egymást gyerekek. Ez meg miért volna rossz? A többi csak felesleges pluszok.
 
Azt gondolom, hogy ezen az úton haladva, minél többet tanulva és gyűjtve a tapasztalatokat, csak magamat ismerem meg jobban. Minden emberben ott van egy egészséges szűrő, ami arra való, hogy azokat a dolgokat, amiket nem tud felfogni, nem érti meg agyi szinten, egyszerűen kiszűrje. Csak annyit fogadok el mindig, amennyit fel tudok fogni ép elmével. De nyitott vagyok, tudom, hogy sok olyan dolog, esemény, gondolat és történés létezik, amit az én lényem még nem tud felfogni, megemészteni. Ezekkel nem is foglalkozom. Ha majd eljön az ideje, akkor biztosan meg fogom azokat is érteni, addig, pedig felesleges erre pazarolnom az energiámat, amikor bőven van tanulni való. Olyan ez, mint egy kisgyerek esetében. Amíg nem tanulja meg alaposan az abc-t, hiába nézegeti a bonyolult könyveket, mert úgysem érti meg, nem tudja elolvasni, mi is az üzenet, ami oda van írva.
Tovább keresve szívemhez és gondolataimhoz közel álló írást találtam. Aki keres, talál. A mindenkilepja.hu oldalról másoltam ki. Annyira jól megfogalmazta, hogy akár az én gondolataim is lehetnének.
Bizonyára már sokakban fel merültek olyan kérdések, amikre egyértelmű választ nehéz kapni. Mi az élet értelme, miért olyan a világ, amilyen, mi az élet célja, van e élet a halál után, a sort még folytathatnánk tovább is. Mindenkit érdekelnek a titkos társaságokról, paranormális tevékenységekről különös gyógyítókról érkező hírek, az olyan könyvek, filmek amelyek ezekhez a témákhoz nyúlnak, biztos sikerre számíthatnak.
 
Az ezoterika, ezotéria, tág fogalom. Magyarul titkos tanokat jelent, a mai értelemben szinte minden olyan dologra használjuk e kifejezést, ami tudományosan nem magyarázható. Ezeket a tanokat csak a beavatottak ismerhetik igazán. A kívül állók azok exoterikusak. A 21. század eleje ismét elhozta, már kitudja hanyadszor az ezoterika, a mágia virágzását, csak magyar nyelvterületen, a Kárpát-medencében több tucat "mester" fogad tanítványokat. Valamikor a tanítványnak különböző próbatételeken kellett átesni,hogy bizonyítsa rátermetségét, ma már elég, ha megvan a pénze, és kitudja fizetni a tanfolyam árát. Ma ahozz, hogy valaki sámán legyen egy két napos tanfolyam alatt, amit régen évekig tanult az arra érdemes elsajátíthatja a sámánkodás minden csínját
 
Az ezoterikának a 21. században ez egyik feladata az lenne, legalábbis véleményem szerint, hogy utat mutasson az embernek, hogy megtalálja önmagát, önmagába a harmóniát, visszataláljon Istenhez, újra megtanulja tisztelni a természetet és ezáltal az élete boldogabb és egészségesebb legyen.
 
 
Intés:
 
 
Az ezotéria titkosságot jelent. A nyilvánosságra hozott ezotéria már nem titkos, tehát nem ezotéria.
 
 
a.     Csalás van mindenütt, ahol túlteng a külsődlegesség. A különleges öltözet, tetoválás, egzotikus szertartások, táncok, énekek nyilvános bemutatása. Különleges nevek, címek, rangok boldog ismétlése, vagyis minden, ami azt hangsúlyozza: én másféle ember vagyok, mint a többi.
b.    Csalás az a tanítás, ami az egyént eltávolítja a saját kultúrájától. Ha valaki hisz abban, hogy a születése nem véletlen, hanem karmikus, akkor nem akar más lenni, és másutt, másokkal élni, mint ahová, és akik közé megszületett. Tudja, hogy velük van sorsszerű elintézni valója: a szülőkkel, rokonokkal, szerelmekkel, barátokkal.
c.     Csaló az a szellemi irányzat, amelyik gőgössé teszi híveit. Ismerjük a neofiták gőgjét, akik megtérésük, beavatásuk után különbnek érzik magukat a többi, egyszerű embernél, többek között szüleiknél, tanáraiknál is, sőt mélyen megvetik őket.
d.    Hamisságra gyanús a tan és tanítója, ha mindig ájtatosságot hirdet, s ehhez illő pofát is vág. Ha nem ismeri a humort, a nevetést, és dührohamot kap, ha a kételyit nyilvánítja valaki.
e.    Hamis az a tanító, aki önmagából személyes függésben tartja tanítványait, lelki bilincsbe veri őket, gonosztettként, árulásként értékeli, ha más szellemi tanító és tanítások felé orientálódnak.
f.       Hamis tanítás az, amelyik pénzért árusítja magát, és válogatás nélkül beavat mindenkit, aki ezért fizetni tud. Nem követel semmi erőfeszítést a tanítványoktól, és lemond arról a követelésről, hogy morálisan három nagy lépést kell tennie annak, aki egy kis lépéssel közelebb akar jutni a Világszellemhez.
g.    Amennyire hiteles lehet az az ember, akit elfog a szellemi nyugtalanság, és akár a szobájából ki se lépve, akár világrészeken keresztül vándorolva keresi mesterét, annyira hiteltelen a tanítványok után rohangászó mester, aki hirdetéseken, plakátokon toborozza a híveket.
 
 
 
Nem a tanítványnak kell hűségesnek lennie a mesteréhez, hanem a mesternek a tanítványához, azaz senkit nem szabad szellemi függőségben tartani, eszmei bilincseket rakni rá, alázatossá hajlítani a gerincét. Nem szabad haragudni rá, ha különböző utakat is kipróbál, és vissza kell fogadni, ha ezt igényli, tanítványként és barátként is.
 
Az utolsó mondat amit a legjobban elfogadok. Ha a tanítvány megérett rá, megjelenik a Mester is. A Mesternek pedig az a feladata, hogy a tanítványát maga fölé emelje. Sokszor úgy érzem, hogy én is arra készülök, hogy egyszer tanító lehessek. Igazi TANÍTÓ, aki maga fölé tudja emelni a tanítványokat.
 

A bejegyzés trackback címe:

https://segitseganyavagyok.blog.hu/api/trackback/id/tr92764132

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása